Markalar Geri Dön

Christian Dior, Marc Jacobs, Jimmy Choo, Tomato Çocuk Gözlüğü, Carrera, Givenchy, Massada, Spektre, Oakley, Oliver Peoples, Blackfin, Hally and Son, Baldini, Burberry, Bvlgari, Ck, Miu Miu, Versace, Prada, Rayban, Dolce Gabbana, Roberto Cavalli, Ferre, Fendi, Diesel, Swarovski, Tom Ford, Chapard, Lacoste, Dsquared2, Vogue, Polo, Nike, Escada, Tod's, Porsche, Faconnable, Valentino, Mont Blanc, Chloe, Persol, Emilio Pucci

Lens çeşitlerini incelemek için tıklayınız.

Oval Yüz
Oval yüz şekli en dengeli ve sorunsuz yüz şekli. Eğer siz de oval yüzlere mensupsanız şanslısınız demektir. Çıkık elmacık kemikleri, alına göre biraz daha dar olan bir çene yüz şeklinizin en belirgin yönleri. Alnınızın genişliği, gözlerinizin yapısı her şey öyle dengeli ki, neredeyse altın oranı tutturdunuz! Bu şansınızın avantajı istediğiniz güneş gözlüğünü seçip beğenip keyfinize göre takabilecek olmanız. İyi de bir yerden başlamak lazım diyorsanız önceliği dikdörtgen ve kelebek şekilli gözlüklere verebilirsiniz. Oval yüzler genellikle küçük buruna, göze sahip olurlar. Bu yüzden güneş gözlüğünüzün büyüklüğünü çok abartmamanınızı tavsiye edilir.

Yuvarlak Yüz
Yüz şekliniz yuvarlaksa geniş bir yanak bölgesine sahipsiniz. Alnınız ve çene bölgeniz ise dar ve kesinlikle sivri değil tam aksine çene ve alın bölgesinde de yusyuvarlak hatlarınız var. Güneş gözlüğünüzü seçerken dikkat etmeniz gereken husus gözlüğünüzün yüzünüzü daha uzun göstermesi ve yuvarlak hatlarınızı sertleştirmesi. Yüz şeklinize uygun olan belirgin ve köşeli çerçeveler. Simsiyah renkte gözlükler ve “tortoiseshell” denilen üç renkli desenler yüzünüzü daha ince göstermenize yardımcı olacaktır. Geometrik şekilli gözlükler tam sizlik!

Kare Yüz
Geniş bir alnınız, kare şeklinde ve geniş bir çeneniz varsa bu yüz şekline sahipsiniz. Zaten keskin hatlara sahip olduğunuz için yapmanız gereken güneş gözlüğünüzle yüz hatlarınızı biraz yumuşatmaya çalışmak ve alnınız ile çenenizi daha dar göstermek. Kenarları yuvarlatılmış gözlük çerçeveleri seçebilirsiniz. Yuvarlak ve oval şekilli gözlükler sizin için mükemmel! Yüzünüzün sert hatlarına vurgu yapacak olan geometrik şekillerden ve dikdörtgen çerçeveleri gördüğünüz anda kaçmaya başlayabilirsiniz.

Kalp Yüz
Kalp şeklinde bir yüze cuk oturan bir güneş gözlüğü bulmak biraz daha zorlayıcı. Öncelikle eğer geniş bir alına, geniş elmacık kemiklerine ve dar bir çeneye sahipseniz yüz şekliniz kalp demektir. Güneş gözlüğünüzden beklentiniz çene bölgenizi daha geniş göstermesi ve yüz şeklinizi baştan aşağı dengelemesi olmalı. Aviator gibi alt tarafı daha ağırlıkta olan güneş gözlükleri dikkati yüzünüzün alt bölgesine çekip yüzünüzü orantılayacaktır. Tam tersi üst kısmı ağırlıkta olan gözlük modelleri ise kaçınılması gereken. Ayrıca ince metal çerçeveler tercih etmenizi tavsiye ederim.

Üçgen Yüz
Üçgen yüzlü kişiler dar bir çene ve yüksek elmacık kemiklerine sahiptir. Bu tipte en yanlış seçim kalın ve sert hatlı çerçevelerdir. Kedi gözlükler, oval veya çerçevesiz gözlükler tercih edilebilir. Üst kısmı daha geniş, alt kısmı daha dar gözlükler bu tipe çok yakışır.

Uzun Yüz
Çıkık bir alın, sivrimsi çene ve uzun yüz kemikleri olan kısaca uzun yüz şekline sahip olanlar için geniş çerçeveli güneş gözlükler en ideal seçimdir. Bu yüz şekline sahip kişiler gözlük seçerken biraz daha dikkatli olmalıdırlar.Yüz kısmı uzun olduğundan yüze uzunluk katan gözlüklerden daha ziyade yüzü dolgun gösteren yüze hacim katan gözlük şeçmelidirler. Göz çevrenizi hesaba katın ve daha geniş ve uzun modellere yönelin. Dikkat etmeniz gereken tek husus küçük, dar ve yuvarlak çerçevelerden uzak durmak.

Elmas Şekilli Yüz
Bu yüz tipinde geniş veya yüksek elmacık kemikleri, dar alın ve çene bulunur. Oval çerçeveler yüzün kenarlarını yumuşatır; yumuşak kıvrımları olan kare çerçeveler de aynı etkiyi yaratabilir. Her durumda çerçevenin elacık kemiklerinin genişliğinden daha geniş olmamasına dikkat edilmelidir.

Çerçeve Önerileri: Oval Çerçeve, Kare Çerçeve, Çerçevesiz Gözlük